Jak vybrat longboard?

Co je to longboard a k čemu se používá?  Velmi zjednodušeně je longboard zvětšený skateboard. Stejně jako klasický skateboard má desku, trucky a kolečka. Využití longboardu je velmi široké, záleží na typu desky, trucků a koleček. Na longboardu lze, kromě jízdy i dělat triky podobné skateboardovým, tancovat, sjíždět prudké kopce a slidovat (jezdit ve smyku).

Na longboardu lze sjíždět i velmi prudké kopce

Vybrat longboard není jednoduchá záležitost, proto je zde návod, který vám pomůže vybrat správnou desku, kolečka, trucky a ložiska

V následujících kapitolách si popíšeme jednotlivé komponenty a jejich vlastnosti a důležitost u výběru longboardu.

Kde budete s longboardem jezdit?

Pro výběr longboardu je důležité odpovědět si na tuto základní otázku. Budete longboard používat ve městě jako dopravní prostředek? Či plánujete jezdit v parcích po stezkách, nebo dokonce mimo město sjíždět strmé kopce? 

Město

Pokud budete jezdit převážně ve městě a budete longboard využívat jako dopravní prostředek, doporučujeme zvolit spíše kratší až střední longboard nebo mini-longboard (cruiser) či Penny skateboard s měkkými kolečky. Dále doporučujeme vybírat longboard, který má zvednutou zadní část, tzv. tail. Díky zvednutému tailu, kterému se říká „kicktail“ lze při jízdě zvednout přední kolečka, a snadněji tak překonávat nerovnosti města, jako jsou patníky, díry a větší překážky, které jen tak nepřejedete.

Longboardy do města

Městské parky a stezky

Pokud chcete jezdit převážně ve městě, v městských parcích, na bruslařských stezkách a podobně, doporučujeme vybírat z klasických pintailových longboardů (pintail je tvar desky ve tvaru ryby / podlouhlé kapky) či DT / drop thru longboardů (DT = trucky uchycené shora desky = stabilnější). Nedoporučujeme volit hodně dlouhá prkna (nad 105 cm) a prkna určená na downhill (hodně profilované desky s nízkou výškou), která si ve městě a parcích moc neužijete. Na obrázku jsou uvedené longboardy, z jejichž podobných tvarů můžete vybírat. Na spodní části obrázku vidíte čelní pohled longboardů, kde je patrná výška. Čím je longboard vyšší tím rychleji reaguje a zatáčí, ale je méně stabilníNízké longboardy jsou zase stabilnější i během vysoké rychlosti, ale nejsou tak obratné jako jejich vyšší kolegové. Longboard s oranžovými kolečky představuje kombinaci mezi DT a pintail longboardem, má výřezy, které zabraňují kontaktu kolečka a desky během ostrého zatáčení.

Longboardy do parku a na stezky

Kopce, silnice

Pokud budete jezdit převážně mimo město, můžete vybírat prakticky ze všech longboardů s důrazem na styl jízdy, který budete jezdit. Longboardy tak můžeme rozdělit mezi základní kategorie: carving, freeride a downhill. Kategorie longboardů carving zahrnuje longboardy pro jízdu z kopců, kde si užíváte řezání oblouků, dále jsou prkna vhodná na tzv. dancing, což je zjednodušeně tancování na prkně. Freeride longboardy jsou vhodné na sjezdy a sliding. Díky uchycení trucků DT mají longboardy nízký profil a jsou stabilnější při vyšších rychlostech. Se správnými kolečky s kulatou hranou a vyšší tvrdostí jdou jednoduše během jízdy „utrhnout“ a slidovat. Downhill longboardy jsou vyloženě sjezdová prkna pro sjezdy z velmi prudkých kopců ve vysokých rychlostech. Mají hodně profilované desky s nízko položeným těžištěm.

Longboardy pro downhill, freeride a carving

Jak vybrat desku

Hlavní komponentem longboardu je vždy deska, její tvar, délka a konstrukce určuje pro který typ ježdění je vhodná. V případě, že si kupujete svůj první longboard, je vhodné, aby byla deska co nejvíce univerzální (pintail), než  zjistíte, co opravdu chcete, pak je možné následně longboard upravit podle vašich představ.

Tvar

U longboardů se můžeme setkat se 4 základními tvary desek. Každý tvar desky má své výhody a nevýhody, které závisí na technickém zpracování desky a stylu jízdy.

Základními tvary jsou: Pintail, Drop-Through, Hybridní a Cruiser.

Pintail

Nejběžnější type desky. Tvar připomíná podlouhlou kapku, nejčastěji je deska úplně plochá. Tento tvar je vhodný pro začátečníky.

Pintail deska je vhodná pro začátečníky

Hybridní

Longboardy mají na desce výřezy pro kolečka, z důvodů montování trucků způsobem Drop-Through, trucky jsou montovány ze shora desky. Kolečka jsou tak blíže u desky a výřezy v desce zabraňují kontaktu koleček s deskou. Díky způsobu uchycení trucků Drop-Through mají desky větší stabilitu. Hybridní longboardy bývají i o něco kratší než ostatní longboardy, což umožňuje jezdci dělat podobné triky jako na skateboardu. Hybridní desky jsou vhodné na downhill, freeride či carving.

Hybridní longboardy jsou vhodné pro všechny způsoby jízdy

Drop-Through

Longboardy mají jedinečný tvar desky, kde je prostředek desky níže než namontované trucky. Existují dva druhy uchycení trucku. První způsob Drop-Through, trucky jsou montovány ze shora desky. Druhý, kdy je samotná deska tvarovaná takovým způsobem, že je prostředek desky níže než místo uchycení trucku, tzv. Double-drop. Tyto longboardy mají velkou stabilitu při vysokých rychlostech díky sníženému těžišti a jsou tak vhodné pro downhill či freeride.

Trucky se mohou montovat dvěma způsoby – ze shora
Prostředek desky je níže než uchycení trucků

Cruiser

Longboardy jsou tvarově podobné klasickým skateboardům, na rozdíl od nich jsou delší a širší. Lze na nich provádět většinu triků jako na skateboardu, ale vyšší hmotnost a rozměr desky vyžadují větší schopnosti a sílu jezdce.

Cruiser je ze všech longboardů nejvíce podobný skateboardu

Typy trucků

Vertical kingpin

Vychází z klasického skateboardového trucku, ale má širší hanger (část, která drží kolečka). Z důvodu velikosti longboardové desky je také mohutnější. Tento typ trucků je vhodný do skate parků. Nastavení tuhosti trucku lze jednoduše měnit utažením nebo povolením matice či výměnou bushingu za tvrdší či měkčí.

Vertical kingpin

Reverse kingpin

Kingpin je zde pod úhlem 35°, 42°, 43°, 45°, 50°. Díky tomu má truck lepší geometrii, točivost a stabilitu. Také u tohoto trucku lze snadno měnit tuhost, a to utažením nebo povolením kingpinu či výměnou bushingu za tvrdší či měkčí.Tyto trucky jsou vhodné pro carving, freeride a downhill.

Reverse kingpin

Jak vybrat ložiska

Ložiska se většinou označují hodnotou ABEC 1, ABEC 3, ABEC 5, ABEC 7 nebo ABEC 9. Toto označení se někdy chybně interpretuje jako označení kvality ložiska. Ve skutečnosti pouze vypovídá o přesnosti výroby jednotlivých dílů ložiska a přesnosti jeho běhu. ABEC 1 označuje nejmenší přesnost výroby a ABEC 9 největší přesnost. Toto označení bohužel nic nevypovídá o skutečné kvalitě ložiska. Nic nám neříká o kvalitě použitých materiálů, o kvalitě použitého maziva, ani o vůli ložiska. Proto je většinou ložisko ABEC 9 od neznámého výrobce horší než ložisko ABEC 3 od známého výrobce, jako je ENUFF či BONES. Třída ložiska je směrodatným ukazatelem u značkových výrobců. Čím je třída vyšší, tím longboard lépe a rychleji pojede. ABEC -1 = nejmenší výrobní přesnost, ABEC -9 = největší výrobní přesnost.

Barevnými kolečky můžete svůj longboard ozvláštnit

Jak vybrat kolečka

Jízdní vlastnosti koleček určují: rozměry, tvar, kontaktní plocha, tvrdost a poloha středu. Velká kolečka mají pomalejší akceleraci, ale jsou rychlejší než malá. Měkká kolečka mají lepší přilnavost než kolečka tvrdá, ale jsou pomalejší. Ale na hrubém povrchu je jízda na měkkých kolech plynulejší a rychlejší. Doporučovaná tvrdost pro běžné silnice je kolem 80A. Tvar hrany má také velký vliv na držení kolečka. Kolečko, které má zakulacené hrany hůře drží a lze lépe utrhnout do slidu. Hranaté hrany naopak lépe drží. Také poloha středu ovlivňuje vlastnosti koleček. Můžeme se setkat se 3 typy koleček. Center-set kolečka mají střed ve stejné vzdálenosti od hran, přesně uprostřed. Center-set kolečka jdou nejlépe utrhnout do sliduSide-set kolečka mají střed v jedné rovině s vnitřní hranou. Mají největší přilnavostOff-set kolečka jsou kombinací center-set a side-set koleček. 

Kolečka se liší vzdáleností středu od hran

Těchto pět vlastností pak určuje, na co se kolečko hodí. Pro Carving a Cruising jsou vhodná kolečka, která budou dobře zvládat nerovný povrch silnic a městských ulic měli by být 60–75 mm velké, s tvrdostí kolem 80A, ostré hrany, velkou kontaktní plochu a Center-set nebo Off-set.

Pro Downhill jsou vhodná velká kolečka velikosti 70–80 mm s tvrdostí kolem 83A, ostré hrany a velkou kontaktní plochu a centre-set, aby dobře držela.

Pro Freeride jsou vhodná kolečka jako na downhill s rozdílem, že je vhodná kulatá hrana a Side-set nebo Off-set, aby se dala kolečka lépe utrhnout do slidu.